O femeie a fost prinsă în flagrant în timp ce primea nişte bani pentru a facilita înmatricularea unui autoturism. Din cele discutate cu comisarul-şef Emil Angheloiu, şeful Serviciului Regim Pemise de Conducere şi Înmatriculări Vehicule Argeş, niciunul dintre angajaţii instituţiei pe care o conduce nu a fost implicat în acest caz.
Marţi după-amiază, ofiţeri ai Direcţiei Generale Anticorupţie – Serviciul Judeţean Anticorupţie Argeş, împreună cu lucrători din cadrul Direcţiei Operaţiuni Speciale a IGPR – Biroul pentru Operaţiuni Speciale Piteşti, sub directa coordonare a prim-procurorului Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeş, au prins în flagrant o femeie după ce a primit de la un martor denunţător suma de 950 lei, pentru pretinsul ajutor oferit de un cunoscut al acesteia în vederea înmatriculării unui autoturism.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/10/OfiteriDGA01-1024x699.jpg)
Potrivit anchetatorilor, în calitate de administrator al unei firme de întocmire a dosarelor auto, cea în cauză a primit banii de la denunţător pentru a-i da unui bărbat, cunoştinţă de-a sa, în condiţiile în care, anterior, acesta se înţelesese cu denunţătorul ca, în schimbul a 200 de euro, să intervină pe lângă funcţionari ai structurii de specialitate pentru înmatricularea unei maşini cumpărate la mâna a doua.
Faţă de această situaţie a fost formulat denunţ la Serviciul Judeţean Anticorupţie Argeş, care a sesizat Parchetul de pe lângă Tribunalul Argeş, fiind organizat flagrantul.
Ca urmare a prinderii în flagrant, femeia a fost condusă la Parchet pentru audieri privind comiterea infracţiunii de complicitate la trafic de influenţă, iar pe numele bărbatului în numele căruia a primit banii s-a emis mandat de aducere în vederea audierii sub aspectul infracţiunii de trafic de influenţă. La finalul audierii, procurorul a dispus reţinerea pentru 24 de ore a suspectului şi cercetarea în stare de libertate a femeii. Cercetările continuă pentru stabilirea întregii activităţi infracţionale.