Advertisement
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/08/C24781F6-2D28-40A3-8631-4A388D8BB30E-1024x683.jpeg)
Moment de mare importanță pentru uzina Dacia Mioveni.
Se împlinesc astăzi 54 de ani de la inaugurarea Uzinei Dacia de la Colibași – Mioveni, dar şi de la lansarea primului model – Dacia 1100.
Până la finalul anului 1972 au fost produse peste 37.000 de astfel de modele, iar în prezent, parte a grupului Renault, Dacia produce în România circa 350.000 de autoturisme pe an, fiind principala companie exportatoare a țării.
“Dacia este un motiv de inspirație și mândrie pentru argeșeni și nu numai, este simbolul economiei argeșene și naționale și o marcă a succesului și performanței!”, a transmis Simona Bucura Oprescu.
La mulți ani, Dacia!
Advertisement