
Astăzi, 16 mai: Ultima șansă să afli cum să eviți amenzi uriașe de la ANAF!
Agenția Națională de Administrare Fiscală continuă seria seminarelor web. Ai obținut venituri din cedarea folosinței bunurilor? Află cum completezi și depui Declarația unică, la webinarul din 16 mai, ora 12.00!
Ce sunt veniturile din cedarea folosinței bunurilor
Potrivit Codului fiscal, veniturile din cedarea folosinței bunurilor includ sumele (în bani sau natură) obținute din închirierea bunurilor mobile sau imobile, de către proprietari, uzufructuari sau alți deținători legali.
Sunt incluse și veniturile din închirierea în scop turistic a camerelor aflate în locuințe personale – adică oferirea cazării pentru minimum 24 de ore și maximum 30 de zile pe an, oricărei persoane aflate în scop turistic.
Declarația unică – obligații și termene
Persoanele fizice care obțin venituri din cedarea folosinței bunurilor, altele decât cele plătite de persoane juridice sau din arendă, trebuie să calculeze, să declare și să plătească impozitul aferent prin Declarația unică.
Aceasta se depune până la data de 25 mai a anului următor celui în care s-au obținut veniturile. Obligația le revine și celor care încep în cursul anului activitatea de închiriere în scop turistic.
Când nu se depune Declarația unică
Codul fiscal prevede excepții. Nu este necesară completarea Declarației unice pentru veniturile din arendă sau din cedarea folosinței bunurilor, dacă sunt plătite de persoane juridice sau entități care țin evidență contabilă. În aceste cazuri, impozitul este reținut la sursă și este final.
Află mai multe la webinarul ANAF din 16 mai, ora 12.00, dedicat completării corecte a Declarației unice pentru veniturile din cedarea folosinței bunurilor!
Pentru înscrieri accesează: https://static.anaf.ro/…/Anaf/Informatii_R/intalniri.htm
Înscrierile se pot efectua până la data şi ora începerii seminarelor, în limita locurilor disponibile.
Astăzi, 16 mai: Ultima șansă să afli cum să eviți amenzi uriașe de la ANAF!