
Cod Portocaliu în Pitești! Copaci căzuți, acoperișuri luate de vânt.
Vreme extremă în Argeș
Administrația Națională de Meteorologie a emis mai multe coduri galbene și portocalii pentru a semnala o răcire accentuată a vremii.
Intensificări ale vântului și posibile ninsori consistente au fost anunțate în zonele montane și nu numai.
Vântul face ravagii în Pitești
În contextul codului portocaliu de vreme rea, pompierii argeșeni au fost solicitați să intervină în următoarele situații:
- degajarea unui copac în municipiul Pitești, bulevardul Nicolae Bălcescu;
- degajare unei table de pe acoperișul unei clădiri din municipiul Pitești, strada Mircea Vodă;
- degajarea unui copac în municipiul Pitești, strada Frații Golesti;
- degajarea unei table de pe o clădire dezafectată din municipiul Pitești, bulevardul Republicii;
- degajarea unui copac căzut pe carosabil în comuna Corbeni.
Avertizări meteo până pe 12 aprilie
Atenționările și avertizările ANM, valabile între 10 și 12 aprilie 2025, includ coduri galbene și portocalii, care anunță intensificări ale vântului, ninsori viscolite, precipitații mixte, polei și îngheț la sol.
Două coduri portocalii au fost emise pentru intervalele 10 aprilie, între 12:00 și 23:00, respectiv între 15:00 și 21:00, pentru mai multe zone.
Vântul va sufla cu intensificări, atingând viteze de 50–70 km/h, iar la altitudini de peste 1700 m, rafalele vor ajunge la 75–85 km/h.
Cod Portocaliu în Pitești! Copaci căzuți, acoperișuri luate de vânt.
Un Comentariu
Anonim
Primăria cunoștea avertizările meteo dece mai fac simfonia?