
Schimbare importantă pentru stăpânii de animale: ai doar 5 zile la dispoziție!
Regula strictă pentru românii cu animale de companie
Câinii trebuie înregistrați în RECS în maximum 5 zile de la achiziție și în cel mult 90 de zile de la naștere.
Cei aduși din străinătate – în 30 de zile. Nerespectarea duce la considerarea lor ca fiind fără stăpân.
Proiect pilot pentru protecția animalelor în Argeș
Astăzi, a avut loc o întâlnire de lucru la Consiliul Județean Argeș (CJ). Discuția s-a concentrat pe gestionarea câinilor fără stăpân. S-au evaluat opțiunile pentru a fi implementate într-un sistem integrat la nivel județean.
Se estimează că în Argeș există aproximativ 185.000 de câini, dintre care doar în jur de 100.000 au stăpân.
„Întâlnirea de astăzi a avut loc cu participarea reprezentanților Federației Germane de Protecție a Animalelor, cărora le-am prezentat stadiul acestui proiect inițiat împreună cu Asociația Tierhilfe Hoffnung din Smeura și primăriile din județul Argeș.
Este evident că eforturile individuale ale primăriilor nu au avut succes, astfel că, în luna februarie, am demarat, în colaborare cu DSVSA Argeș, medicii veterinari, Poliția Animalelor, primarii din localitățile argeșene și Asociația Tierhilfe Hoffnung, acest proiect-pilot, care are toate premisele să devină, ulterior, un program național.
Am avut și alte întâlniri de lucru între timp și cred că, în perioada următoare, vom reuși să începem implementarea acestei strategii”. a declarat Adrian Dumitru Bughiu, vicepreședinte al CJ Argeș, amfitrionul întâlnirii.
Viziunea pentru următorii 5 ani
„Obiectivul principal al proiectului este ca, în următorii cinci ani, toți câinii din județ să fie cipați, vaccinați și înregistrați în Registrul de Evidență al Câinilor cu Stăpân (RECS).
Câinii fără stăpân vor fi preluați de autoritățile locale, conform legislației în vigoare. Sterilizarea câinilor va fi gratuită”, a conchis Adrian Dumitru Bughiu.
ANSVSA monitorizează gestionarea câinilor fără stăpân în România. În 2024, peste 100.000 de câini au intrat în adăposturi. Și peste 65.000 de câini au fost adoptați.
Se pune accent pe campaniile de sterilizare. Progrese sunt, dar necesită implicare constantă.
Suprapopularea adăposturilor și resursele limitate rămân provocări. Societatea civilă, comunitățile și ONG-urile joacă un rol crucial în îngrijirea animalelor.
Schimbare importantă pentru stăpânii de animale: ai doar 5 zile la dispoziție!