Așa ceva nu s-a mai văzut în centrul Piteștiului. Ce îi așteaptă pe vizitatori
Piața Primăriei are parte, în aceste zile, de o schimbare spectaculoasă. Cea mai importantă este, fără doar și poate, renovarea Galeriei de Artă care ne întâmpină cu o fațadă nouă la care s-a muncit luni în șir.
Schelele au fost îndepărtate recent și iată cum arată lucrarea.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2024/05/galeria-de-arta-1024x480.jpg)
Ne așteptăm ca recepția și redeschiderea pentru public să se petreacă până în luna septembrie acestui an. Piteștenii și vizitatorii orașului nostru pot admira o clădire ca nouă, care păstrează arhitectura originală din anul 1886, când a fost construită.
După ce Galeria de Artă va fi redeschisă, vizitatorii vor putea admira, la interior, picturi care datează chiar din anul anterior dării în folosință a imobilului.
Galeria de Artă a adăpostit Primăria orașului, până în anul 1970. Are un patrimoniu de peste 1000 de lucrări de pictură și sculptură clasică și contemporană.
O a doua noutate vine cu prilejul Zilelor Municipiului Pitești. În centru se asamblează o roată mare care va oferi privitorilor de la înălțime o imagine de ansamblu asupra Pieței Primăriei.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2024/05/roata-mare-pitesti-1024x481.jpg)
Și nu în ultimul rând, așa cum v-am informat, pe scena din Piața Primăriei vor urca Delia și Carla’s Dreams care promit concerte electrizante.
Zilele Municipiului Pitești se desfășoară, anul acesta, în perioada 17 – 21 mai. Mai multe detalii și programul complet, AICI.
Un Comentariu
Cerasela Buliga
Pentru lumea arata și pentru copii cu probleme nu sunt bani pentru cerșetori de voturi se găsesc din 4 în 4 ani