
Valentin Vișoiu aduce cei mai mari milionari ai României în aviație
Cunoscuta familie Vișoiu, proprietara grupului Conarg, a format o alianță puternică de oameni de afaceri, punând bazele unei companii care închiriază avioane pentru zboruri personale sau de agrement. Pe toți îi leagă o pasiune comună: zborul și adrenalina.
Afacerea, numită Anlero Aviation, a fost fondată în 2019 de Valentin Vișoiu. În prezent, o treime din firmă este deținută de fiul său, Robert Vișoiu, cunoscut pilot de Formula 2. Atât tatăl, cât și fiul dețin brevete de pilot de avion.
Cine sunt partenerii de top din spatele proiectului
Restul acțiunilor sunt împărțite în mod egal de parteneri cu greutate în mediul de business. Printre aceștia se numără Ali Buyukhanli, proprietarul ansamblului rezidențial Cosmopolis din Ștefăneștii de Jos, și Mario Karkhi, proprietarul retailerului de mobilier Rovere Mobili.
Din acționariat mai fac parte Halit Ozturkmen, dezvoltatorul ansamblului MetroCity din București și fost președinte al asociației piloților AOPA România, dar și Dan Oproescu, acționar la Elektra Invest și ginerele lui Mircea Vescan, fostul proprietar al Armax Gaz Mediaș.
Compania a crescut constant în ultimii ani, înregistrând anul trecut venituri de aproape 350.000 de euro și un profit de aproape 10.000 de euro.
Lovitură pe piața zborurilor VIP și parteneriate la nivel înalt
Aceasta nu este singura mișcare de anvergură a familiei Vișoiu în aviație. Aceștia au creat și My Jet, un brand care a devenit rapid unul dintre cei mai mari operatori de zboruri charter și business VIP din România.
Afacerea a dat o lovitură majoră pe piață după ce a preluat în flota sa aeronava Embraer Phenom 300, deținută de frații Dragoș și Adrian Pavăl, proprietarii Dedeman. Avionul fusese cumpărat în 2022 cu 9 milioane de euro din fostul holding aeronautic al lui Ion Țiriac.
Pe lângă acest aparat, My Jet mai gestionează în flotă avioane private de top care aparțin altor nume mari din topul bogătașilor. Printre ele se află un Cessna deținut de Victor Căpitanu și Andrei Diaconescu, fondatorii One United Properties, alături de Dan Șucu, proprietarul Mobexpert. Flota este completată de două aeronave, un Cirrus și un Cessna, deținute direct de familia Vișoiu.
La începutul acestui an, My Jet a devenit primul operator european aprobat pentru operațiuni comerciale cu aeronava Cirrus Vision SF50 și se află deja în etapele finale pentru cumpărarea unui al doilea aparat de acest tip.
Sursa: profit.ro































