
Un accident grav s-a transformat într-o tragedie marți dimineață pe DN 7, în zona Lazaret, județul Sibiu. O bucată de stâncă desprinsă de pe versant a căzut peste un autoturism aflat în mers pe Valea Oltului, iar un bărbat în vârstă de 71 de ani și-a pierdut viața.
Potrivit informațiilor transmise de autorități, autoturismul circula în direcția Sibiu în momentul în care piatra desprinsă de pe versant a lovit mașina. În interior se aflau două persoane.
Șoferița, o femeie în vârstă de 36 de ani din Sibiu, a reușit să iasă singură din autoturism și nu a suferit răni. Pasagerul din mașină a rămas blocat în urma impactului.
Echipajele de intervenție sosite la fața locului au reușit să îl descarcereze pe bărbat, însă acesta era inconștient. Medicii au efectuat manevre de resuscitare, dar, în ciuda eforturilor depuse, victima nu a mai putut fi salvată.
Trafic blocat pe Valea Oltului după accident
În urma producerii accidentului, circulația rutieră pe DN 7 a fost oprită complet în zona Lazaret. Polițiștii au intervenit pentru efectuarea cercetărilor și stabilirea împrejurărilor exacte în care s-a produs tragedia.
Ancheta va trebui să stabilească inclusiv de unde s-a desprins roca și dacă existau măsuri suficiente de protecție în zona respectivă.
Zona nu avea plase de protecție împotriva căderilor de pietre

După producerea tragediei au apărut și primele explicații legate de siguranța sectorului de drum. Prefectul județului Sibiu, Mircea Crețu, a declarat că în zona unde s-a produs accidentul nu erau montate plase de protecție împotriva căderilor de pietre.
Potrivit acestuia, Valea Oltului este un sector dificil, unde astfel de sisteme nu pot fi instalate pe întreaga lungime a versanților.
„Este complicat să fie determinate exact toate locurile unde trebuie montate aceste plase”, a precizat prefectul, menționând că precipitațiile pot favoriza desprinderea unor bucăți de rocă.
CNAIR: sectorul nu era cunoscut cu probleme de acest tip
Reprezentanții Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) au transmis că zona în care s-a produs accidentul nu era considerată una cu probleme cunoscute privind căderile de pietre.
Potrivit reprezentanților CNAIR, sectorul este acoperit de vegetație și pădure densă, iar până în prezent nu au fost semnalate astfel de incidente în acel punct.
Autoritățile urmează să analizeze situația din teren și să stabilească dacă sunt necesare măsuri suplimentare pentru prevenirea unor tragedii similare.




























