
Vicepreședintele Senatului și senator PNL de Argeș, Mihai Coteț, a anunțat faptul că proiectul bugetului României pentru anul 2026 a fost transmis în Parlament pentru dezbatere și aprobare.
Potrivit acestuia, Guvernul României a adoptat proiectele necesare pentru ca documentul să poată fi înaintat legislativului, într-un context economic pe care îl descrie drept complicat, marcat de piețe volatile și presiuni asupra costurilor.
Senatorul a precizat că proiectul de buget încearcă să păstreze echilibrul între responsabilitatea fiscală și necesitatea de a continua investițiile.
„Este un buget construit într-un context economic complicat, cu piețe volatile și presiuni asupra costurilor, dar care încearcă să păstreze echilibrul între responsabilitatea fiscală și nevoia de investiții”, a transmis Mihai Coteț.
Salariul minim crește de la 1 iulie
Printre deciziile adoptate de Executiv se numără majorarea salariului minim brut.
Astfel, de la 1 iulie 2026, salariul minim brut ar urma să crească cu 6,8%, ajungând la 4.325 de lei.
De asemenea, transportatorii vor beneficia în continuare de sprijin prin prelungirea schemei de compensare a accizei la motorină până la finalul anului. Valoarea compensării va crește de la 0,65 lei pe litru la 0,85 lei pe litru.
Reducerea birocrației pentru investiții
În același timp, proiectul de buget și măsurile adoptate vizează reducerea birocrației pentru investițiile mari.
Pragul pentru examinarea investițiilor a fost ridicat de la 2 milioane de euro la 5 milioane de euro, iar termenul de avizare ar urma să fie redus cu cel puțin două luni.
Totodată, procedurile de mediu vor fi simplificate, iar termenele de analiză pentru proiectele majore vor fi reduse cu aproximativ 40 de zile.
Autoritățile intenționează și accelerarea avizelor pentru securitatea la incendiu. În unele cazuri, obligativitatea acestora va fi eliminată pentru proiectele cu risc scăzut, iar dacă instituțiile întârzie avizarea va putea fi emis un acord provizoriu valabil 60 de zile.
Investiții publice de 164 de miliarde de lei
Potrivit senatorului, bugetul pentru anul 2026 are câteva obiective majore: reducerea deficitului bugetar, revenirea pe traiectoria de stabilitate fiscală, menținerea unui nivel ridicat al investițiilor publice și valorificarea fondurilor europene.
O componentă importantă o reprezintă finanțările prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
Pentru anul viitor sunt prevăzute investiții publice de aproximativ 164 de miliarde de lei, în creștere față de anul trecut, dintre care aproape 110 miliarde de lei provin din fonduri europene.
Potrivit lui Mihai Coteț, aceste fonduri ar urma să fie direcționate către proiecte majore, precum autostrăzi, spitale, infrastructură critică și investiții locale care trebuie finalizate în perioada următoare.
„România are nevoie de investiții, reforme și decizii responsabile. Bugetele serioase nu se construiesc pentru aplauze de moment. Se construiesc pentru viitorul unei țări”, a transmis senatorul PNL.





























