![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/10/A5D869E2-89F8-4D0D-9650-5BFA2EBC7687-1024x768.jpeg)
Veste bună! Mai mulți bani pentru angajații de la Dacia Mioveni.
Având în vedere contextul inflaționist actual, urmare a discuțiilor între administrație și sindicatul reprezentativ pentru susținerea puterii de cumpărare a salariaților, în cadrul Comisiei paritare de joi, 6 octombrie, părțile au convenit asupra aplicării următoarelor măsuri:
– Creșterea valorii tichetului de mase de la 20 RON la 30 RON pentru perioada octombrie – decembrie 2022;
– Persoanelor care lucrează în tele muncă, indiferent de numărul de zile de tele muncă pe săptămână, li se va acorda o singură dată suma de 150 RON ca măsură compensatorie pentru perioada octombrie – decembrie 2022.
Sumele de mai sus sunt Menite să acopere toată perioada octombrie – decembrie 2022 și vor fi plătite începând cu drepturile salariale ale lunii octombrie. Diferența contravalorii tichetelor de masă ale lunii octombrie va fi cumulată cu valoarea actualizată a tichetelor de masă a lunii noiembrie.