![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/11/E3B54916-CCA5-4B8E-B3EC-944B2DF60605.jpeg)
Consiliul Județean Argeș va acorda 200 de burse elevilor din învățământul preuniversitar de stat, în cuantum de 200 lei/lună, pentru anul școlar 2020-2021. Motive declarate: sprijinirea accesului la educaţie în vederea reducerii abandonului şcolar în cazul elevilor săraci, dar cu rezultate bune la învăţătură; încurajarea performanțelor școlare.
Pentru îndeplinirea acestui obiectiv, Consiliul Judeţean derulează un program de burse, care se acordă elevilor argeşeni din clasele VI-XII, cursuri de zi, în funcţie de rezultatele obţinute la învăţătură.
În cazul unui număr mai mare de solicitări, departajarea se va face în funcţie de media cu care elevul a absolvit anul şcolar, în ordine descrescătoare sau numărul de burse poate fi suplimentat, în funcție de bugetul disponibil.