Judiciarişti ai Biroului de Investigaţii Criminale Curtea de Argeş au reţinut în bărbat bănuit de comiterea infracţiunilor de tentativă de lipsire de libertate şi loviri sau alte violenţe.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/09/RetinutTentativaRapire01-1024x768.jpg)
Din verificările efectuate s-a stabilit că Ion Florin C., de 34 de ani, din Domneşti, ar fi încercat să determine o tânără de 18 ani, cu care în trecut a avut o relaţie de prietenie, să se urce în autoturismul cu care acesta se deplasa. Deoarece fata a refuzat să dea curs aşa-zisei invitaţii, iubăreţul a lovit-o şi apoi s-a făcut nevăzut. Tânăra a anunţat poliţia, care a demarat căutările. Împricinatul a fost depistat în trafic de agenţi ai Secţiilor de Poliţie Rurală Domneşti, respectiv Schitu Goleşti, şi dus la audieri.
După administrarea probatoriului, cel în cauză a fost reţinut 24 de ore pe bază de ordonanţă şi încarcerat în arestul poliţiei judeţene. Prezentat Parchetului, apoi Judecătoriei Curtea de Argeş cu propunerea de luare a unei măsuri preventive, suspectul a fost plasat în arest la domiciliu pentru 30 de zile.