În această dimineață, mai mulți angajați ai Salpitflor s-au deplasat în cartierul Banat cu utilaje speciale pentru tăieri de arbori. Victima drujbelor a fost un nuc impunător despre care am aflat că și-ar fi întins rădăcinile mai mult decât îi e plapuma…
Unii locatari au făcut sesizare la Primărie pentru a scăpa de pom, în vreme ce alții consideră că a avut loc o „crimă”, fiind vorba de unul dintre cei mai frumoși și sănătoși nuci din zonă. În plus, nucul e protejat de lege.
După cum am aflat de la reprezentanți ai Salpitflor, a existat o solicitare a locatarilor cu privire la tăierea nucului, fiindcă acesta ar fi astupat cu rădăcinile canalizarea, iar aceasta se înfunda.
„Tăierea s-a făcut în urma unei autorizări de la Mediu și cu proces verbal de la Primărie” – ne-au precizat oficiali ai Salpitflor S.A. Pitești.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/08/NucBanat01.jpg)
Pe de altă parte, alți locatari din zonă sunt indignați de acest fapt, spunând că era un copac sănătos și că nu asta era soluția.
„Era un nuc sănătos cu o vârstă de aproximativ 25 de ani. Astăzi, o armată de oameni l-a pus la pământ. Mă întreb, chiar s-au uitat în canal să vadă că într-adevăr rădăcinile pomului sunt de vină? Oare nu exista o altă soluție?” – ne-a scris R.T., locatara care a reclamat tăierea nucului.