# Festivalul copiilor care pun rugăciunea lor în cântec
În Vinerea Floriilor, la Biserica Mavrodolu din Pitești a avut loc festivalului național de pricesne „Cruce sfântă părăsită”. ÎPS Calinic, arhiepiscop al Argeșului și Muscelului, a semnat diplomele tuturor celor aproape 140 de participanți. Preoții le-au oferit icoane profesorilor coordonatori. Cu iconițe și cruci de lemn au fost răsplătiți toți cei care au pus rugăciunea lor în cântec.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/04/festival07.jpg)
Gazdele evenimentului au fost preotul paroh Victor Sturzeanu, preotul Paul Stănescu, preotul Horia Dumitrescu și Georgiana Constantinescu, o tânără implicată în acțiunile culturale și sociale desfășurate în parohie.
Ajuns la a doua ediție, festivalul de cântece bisericeşti, destinat copiilor, este organizat de Şcoala Populară de Arte Piteşti.