# Noi specializări pentru tinerii artişti!
Anul şcolar 2019-2020 a pregătit surprize pentru elevii claselor a IX-a de la Liceul de Arte „Dinu Lipatti”. Aceştia vor putea să se înscrie la noi secţii, precum: arta actorului, jazz şi muzică uşoară. Sunt disponibile 28 de locuri pe fiecare specializare în parte.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/04/elevi-lipatti.jpg)
Secţiile de muzică uşoară şi jazz intră la specializarea „Muzică”.
Înscrierile pentru probele de aptitudini se fac în perioada 13.05 – 14.05.2019, până în ora 15:00, la secretariatul liceului.
Probele de aptitudini vor avea loc în perioada 15.05 – 17.05.2019, iar candidaţii care optează pentru arte plastice şi arhitectură se vor prezenta la corp B, în b-dul Republicii nr 114 (vis-à-vis de Casa Carţii). Pentru restul specializărilor elevii se vor prezenta la corp A , din strada Pătraşcu Vodă nr. 2 bis.
Gabriela BICESCU