#Primăvara şi-a intrat pe deplin în drepturi, tarabele pieţelor sunt pline de flori, iar această atmosferă ne duce cu gândul la apropiata Simfonie a Lalelelor.
Până atunci însă, oamenii care trec prin Piaţa „Milea” dau peste o privelişte inestetică. Zidul care înconjoară un „pătrat” verde unde se află câteva tufe ornamentale arată ca după un bombardament. Probabil din cauza alternanţelor de temperatură, cimentul s-a crăpat şi bucăţi întregi au căzut punând şi mai mult în evidenţă fisurile.
Interesant este că în vara anului trecut semnalam aceeaşi problemă. De atunci s-a făcut o reparaţie, dar pesemne materialele folosite n-au fost de cea mai bună calitate. Altfel nu se explică de ce, periodic, în acelaşi loc zidul cu pricina se fărâmiţează în acest fel.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/03/DSCN0913.jpg)
Ieri, câţiva pensionari care dădeau din cap a dezaprobare, arătându-şi unii altora „frumuseţe de colţ verde”, au concluzionat că primarul Cornel Ionică ar trebui să dispună înlăturarea totală a zidului inestetic şi reconfigurarea spaţiului verde. Va ţine cont alesul urbei de părerea lor?
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/03/DSCN1773.jpg)
Un Comentariu
Vronski
Primarul trece pe-acolo? Lui ii place ce vede in ziar?