
Șoferii care circulă pe drumurile naționale, drumurile expres și autostrăzile din România sunt avertizați cu privire la posibile dificultăți în achiziționarea rovinietei și a peajului prin SMS. Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță întreruperi temporare cauzate de lucrări tehnice programate.
Lucrări la rețelele de comunicații mobile
Potrivit CNAIR, miercuri, 17 decembrie 2025, în intervalul 22:00 – 23:00, vor avea loc lucrări la infrastructura de comunicații a operatorilor de telefonie mobilă. Din acest motiv, serviciile de emitere a rovinietei și de plată a peajului prin SMS ar putea funcționa cu dificultate sau pot fi temporar indisponibile.
Ce alternative au șoferii
Autoritățile recomandă conducătorilor auto să evite achiziția prin SMS în intervalul menționat și să utilizeze canalele alternative puse la dispoziție de distribuitorii autorizați. Rovinieta poate fi cumpărată în avans, cu până la 30 de zile înainte de data începerii valabilității, atât online, cât și prin aplicațiile mobile dedicate.
Termene limită pentru plata peajului
În ceea ce privește plata peajului, CNAIR reamintește că aceasta poate fi efectuată până la ora 24:00 a zilei următoare celei în care a fost realizată trecerea. Plata se poate face la punctele de lucru ale distribuitorilor autorizați sau prin platformele online și aplicațiile mobile disponibile.
Autoritățile recomandă șoferilor să se informeze din timp și să evite eventualele sancțiuni cauzate de neplata taxelor rutiere.







































