![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2024/07/lucrari-strada-pitesti-1024x576.jpg)
Se face un nou drum în Pitești! Cum s-a schimbat în doar două luni
Un drum care ani de zile a dat mari bătăi de cap șoferilor, fiind în fapt unul de pământ (pe alocuri cu pietriș), este în curs de modernizare. Facem referire la strada Nicolae Iorga. În legătură cu aceasta, menționăm că se va prelungi până la intersecția cu str. Prof Ion Angelescu, peste un câmp unde până nu demult creșteau bălării.
Printre bălării se afla și o rulotă abandonată, punct de mare interes pentru puștanii care spărseseră ușa și geamurile pentru a putea pătrunde în interior.
Lucrările au început la mijlocul lunii mai a acestui an, iar acest tablou de periferie va fi în curând doar o amintire.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2024/07/strada-lucrari.jpg)
Strada va fi una modernă, pe ea se va putea circula până la liziera pădurii Moșoii, unde se va intersecta cu str. Prof. Victor Slăvescu, situată la ieșirea din municipiu. În celălalt capăt, va fi o scurtătură către Stadionul N. Dobrin.
Merită să precizăm și faptul că administrația locală a prins o echipă de zile mari. Muncitorii s-au mișcat cu spor și este de așteptat ca, vara aceasta, strada N. Iorga din Pitești să fie deschisă oficial circulației.