Câţeluşul Snoopy (sau Snupi), salvat în urmă cu câteva zile dintr-un incendiu, de către pompierul piteştean Mugurel Costache, a murit în această seară, la o clinică veterinară.
![Plutonierul major Costache a făcut eforturi supraomeneşti pentru a-l salva pe Snoopy](https://www.ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2016/12/snupi1-300x204.jpg)
Plutonierul major Costache a făcut eforturi supraomeneşti pentru a-l salva pe Snoopy
Snoopy a fost salvat din imobilul arzând de plutonierul major Mugurel Costache, care a devenit celebru după ce a încercat din răsputeri să îl ţină în viaţă pe sărmanul patruped, făcându-i masaj cardiac şi chiar respiraţie gură la gură.
După ce a trecut primul hop, câinele a ajuns la o clinică veterinară, unde a fost intubat şi i s-a administrat oxigen. Medicii au făcut tot ceea ce a depins de ei pentru a-l ţine pe Snoopy în viaţă, însă, din nefericire, Cel de Sus a vrut altfel. Inimioara câţeluşului a încetat să mai bată, în urmă cu câteva minute.
Plutonierul major Costache a devenit celebru pe reţelele de socializare, graţie eforturilor sale supraomeneşti de a salva căţelul. Omul chiar intenţiona – cel puţin aşa a declarat – să îl adopte pe Snoopy, după ce acesta se va fi însănătoşit.
![CJ Argeş l-a premiat azi pe plutonierul major Mugurel Costache](https://www.ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2016/12/premiu-300x192.jpg)
CJ Argeş l-a premiat azi pe plutonierul major Mugurel Costache
Pentru cerbicia cu care a luptat pentru a salva de la moarte un căţel, Consiliul Judeţean Argeş l-a premiat pe plutonierul major Mugurel Costache, chiar în această dimineaţă.
Sorin SIMION