![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2023/11/9f4f6829-4c79-4ff4-8e52-95d0a327b2ca.jpeg)
În perioada 26-27 octombrie, Dănuț Bica, senatorul PNL de Argeș a participat, în cadrul delegației comune a Senatului și Camerei Deputaților din România, la ,,Conferința interparlamentară privind stabilitatea, coordonarea economică și guvernanța în Uniunea Europeană”, care s-a desfășurat la Senatul Spaniei din Madrid.
Reuniunea a fost organizată de Parlamentul European și Parlamentul Spaniei, ca parte a dimensiunii parlamentare a Președinției spaniole a Consiliului Uniunii Europene.
“În cadrul conferinței au fost analizate aspectele privind provocările economice, sociale și politice comune cu care se confruntă statele membre, în special ca urmare a războiului de agresiune declanșat de Federația Rusă împotriva Ucrainei.
Principalele teme abordate pe parcursul celor patru sesiuni de lucru au fost:
-Provocări ale Guvernului și recuperarea economică a Uniunii Europene în contextul internațional
-Arhitectura noii guvernanțe: planuri de buget structural pe termen mediu și calea specifică a cheltuielilor nete pentru fiecare țară. Durabilitatea datoriilor și prudență Fiscală în cadrul Uniunii Economice și Monetare
-Integrarea dimensiunii sociale în economie
-Autonomia strategică deschisă”, transmite senatorul Dănuț Bica.