* Autorităţile au activat planul roşu de intervenţie
Două autobuze cu navetişti au fost implicate în această dimineaţă într-un accident rutier produs în Piteşti, iar autorităţile au activat planul roşu de intervenţie. Din fericire niciuna dintre victime nu a suferit răni care să le pună viaţa în pericol.
![Autorităţile au intervenit prompt](https://www.ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2016/11/AccidentAutobuze02-300x225.jpg)
Autorităţile au intervenit prompt
Evenimentul a avut loc în jurul orei 6,25, pe strada Smeurei. Au fost implicate două autobuze care transportau muncitori de la Dacia. Unul dintre şoferi a rămas încarcerat.
![Impactul a fost sever](https://www.ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2016/11/AccidentAutobuze03-300x168.jpg)
Impactul a fost sever
La faţa locului au intervenit mai multe echipaje ale poliţiei, pompierilor, SMURD-ului şi ambulanţei, precum şi echipe de descarcerare ale ISU Argeş. Accidentul s-a soldat cu rănirea, din fericire uşoară, a 17 pasageri, precum şi cu avarierea serioasă a celor două autobuze.
Una singură e în stare mai gravă, mai exact şoferul celui de al doilea autobuz, care a fost scos de pompierii de la descarcerare.
![Autobuzele au fost serios avariate](https://www.ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2016/11/AccidentAutobuze06-300x225.jpg)
Autobuzele au fost serios avariate
Din primele date, se pare că accidentul s-a datorat faptului că unul dintre şoferi nu a păstrat distanţă faţă de vehiculul din faţă.
Autorităţile investighează circumstanţele în care a avut loc accidentul. Vom reveni cu amănunte.
Val. NICOLAU