![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2023/04/eZy-Watermark_21-04-2023_12-57-52-3980PM-1024x768.jpeg)
Update ora 13:00 Deschiderea oficială a „Simfonie Lalelelor” ediția a 46-a, a avut loc în Piața Primăriei, acolo unde au fost lansate baloane multicolore.
“Parada Florilor” în centrul Piteștiului.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2023/04/IMG_8996-1024x683.jpeg)
Update ora 12:00-12:45 În aceste momente are loc „Parada Florilor”, pe traseul Piața „Vasile Milea” – Piața Primăriei, cu participarea elevilor din școlile și grădinițele din Pitești, a actorilor secției de copii „Așchiuță” a Teatrului „Alexandru Davila”, a reprezentanților școlilor de dans, a Casei Studenților, a Centrului Cultural Pitești, a Centrului Județean de Cultură și Arte Argeș și a piteștenilor doritori să se implice. Pentru prima dată, la evenimentul stradal participă și bebelușii, într-o drăgălașă paradă Bebe.
Știrea inițială
Video: Start Simfonia Lalelelor 2023! A început Festivitatea de Deschidere.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2023/04/82d3db48-1e56-40ca-9ec6-f164e3954755-1024x768.jpeg)
Doar câteva momente ne mai despart de începutul celei de-a 46-a ediții a Simfoniei Lalelelor.
În timp ce platoul Pieței Primăriei este degajat de polițiștii locali pentru parada copiilor care urmează să înceapă la ora 12:00, în sala Centrului Multifuncțional se țin discursuri.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2023/04/29e9c270-3046-4ca9-ab13-90015352e737-1024x768.jpeg)
Politicienii, șefi de instituții, invitați ai unor ambasade au umplut sala de concerte a Filarmonicii, marcând prin mesaje dintre cele mai alese acest eveniment tradițional al municipiului Pitești.