Advertisement
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2023/02/scoala-1024x768.jpg)
Oficial. Cerere-tip pentru înscrierea copilului la clasa pregătitoare, AICI.
Inspectoratele şcolare pun la dispoziţie acest formular care trebuie completat de unul dintre părinţi.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2023/04/cerere-tip.jpg)
Cu această cerere, completată, părinţii se pot prezenta la secretariatul şcolii unde copilul va urma cursurile începând cu clasa 0 (CP sau Clasa Pregătitore).
Anumite unităţi de învăţământ primesc şi în format electronic cererea, însă este recomandat ca părinţii să meargă la şcoală pentru a obţine şi alte detalii, sau pentru a se asigura că totul este în regulă.
Perioada depunerii cererilor este 3 – 18 mai 2023.
Advertisement