![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/06/sofer-publitrans-amendat-1024x576.jpeg)
Cel mai ieftin transport public din ţară e la Piteşti
Conform analizei efectuate la nivel național cu privire la transportul public în comun, municipiul Pitești are cel mai mic tarif al unei călătorii integrate pe bază de bilet, a transmis Primăria Piteşti.
Prețul de 2,5 lei/persoană/călătorie este valabil atât pentru cursele efectuate pe raza orașului, cât și pentru zona metropolitană.
Biletele de călătorie Publitrans pot fi procurate de la:
• casele de bilete;
• automatele de bilete;
• agenții economici de pe raza unităților administrativ-teritoriale membre ale Asociației de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public Pitești;
• din autobuzele dotate cu POS-urile marcate cu inscripția Mastercard sau Visa, cu carduri tip contactless, Mastercard sau Visa.
Programul de circulație al mijloacelor de transport public este afișat atât pe site-ul operatorului Publitrans 2000 S.A https://www.publitrans2000.ro, cât și în stațiile de autobuz.
Foto descriptiv