![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/08/472A7C86-0AA9-481A-8920-8F850EB618E3-1024x683.jpeg)
Un mânz abandonat în pădure, salvat de polițiștii argeșeni.
În ziua de 18 august, polițiștii Biroului Protecția Animalelor Argeș au identificat, pe raza comunei Brăduleț, un mânz cu vârsta de aproximativ 3 luni, abandonat într-o zonă împădurită.
Animalul se afla într-o stare de pericol, fiind în stare avansată de deshidratare și foarte slăbit. De asemenea, acesta nu este microcipat, din primele verificări nefiind identificat proprietarul.
Ca urmare a celor constatate, polițiștii au emis un Ordin de plasare în adăpost pentru animalul în cauză, care a fost primit de o organizație non-profit – Sanctuarul Nima, pentru a beneficia de adăpost, hrană, apă și asistență medicală.
Verificările continuă, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care animalul a ajuns în această situație și pentru luarea măsurilor legale care se impun.