![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/07/sportivi-pitesti-judo-1024x576.jpeg)
Sportivi din Pitești cu care nu te pui. Este vorba despre judoka Florentina Ivănescu și Alin Albu. Aceștia au obținut rezultate remarcabile în cadrul a două competiții desfășurate în Ungaria, respectiv Bulgaria.
Florentina Ivănescu, sportivă legitimată la FC Argeș CSM Pitești, a obținut medalia de argint în cadrul Cupei Europene de Juniori. Evenimentul a avut loc la Paks (Ungaria).
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/07/florentina-ivanescu-625x1024.jpg)
În primele trei tururi a învins sportive prin „ippon”, echivalentul K.O-ului din box și K-1.
Iar în semifinală și-a adjudecat victoria prin 3 shido.
În finală a fost învinsă de o sportivă din Brazilia, prin 3 shido GS.
Prin medalia obținută, Flori și-a asigurat prezența la Campionatul Mondial de Juniori, ce urmează să se desfășoare în perioada 10-14 August.
Totodată, la Campionatul Balcanic de Seniori, ce a avut loc în Bulgaria, Alin Albu (FC Argeș CSM Pitești ) a obținut medalia de argint la categoria 66 kg.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/07/alin-albu.jpg)
Cei doi sportivi sunt pregătiți de profesorii Valentin Ioniță și Corneliu Pălărie.