![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/07/9F3F1C81-8C2C-4BCF-9CE4-0E0B5FC2BCE6-768x1024.jpeg)
În timpul procesului de golire a pubelelor destinatedeșeurilor reziduale, de la abonații casnici, se găsesc, frecvent, depozitate diverse deșeuri care nu își au loculîn această pubelă, precum: pământ, pietriș, deșeurireciclabile, deșeuri rezultate din renovări etc., cazuri încare pubela rămâne neridicată de către echipajele de salubritate.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2022/07/BABBC810-91C2-463D-94AD-72E63BDA6091-768x1024.jpeg)
Colectarea separată a diferitelor tipuri de deșeuriîncepe din casa fiecăruia dintre noi și este primul pas spre procesul de reciclare.
Ce deșeuri să depozităm în aceste pubele? Se depozitează deșeurile reziduale – deșeurilenevalorificabile colectate separat, inclusiv cele rezultateîn urma proceselor de tratare, altele decât deșeurilereciclabile, cum ar fi: resturi de carne și pește, gătite sauproaspete; resturi de produse lactate; ouă întregi; excremente ale animalelor de companie; scutece; conținutul sacului de la aspirator, mucuri de țigări; veselă din porțelan etc.
Colectarea separată a deșeurilor este o obligațielegală pentru toți cetățenii!
Pentru un Pitești curat este nevoie de muncă înechipă!
Pentru orice informații suplimentare sau sesizări, adresați-vă operatorului Salubritate 2000 SA, la următoarele contacte: dispecerat: 0248/636535, telefon: 0248/636886, fax: 0248/215308, e-mail: salubritate@gmail.com.