Propunerea de majorare a amenzilor pentru lipsa rovinietei, dublată de majorarea prețurilor la carburanți și a polițelor RCA va pune și mai mare presiune pe bugetele românilor care au mașini.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/12/Vasile-Mihailescu.jpeg)
„Ministerul Transporturilor ne spune că vrea să descurajeze neplata rovinietei, menținând constant valoarea acesteia, dar majorând amenzile. „Cine plătește rovinietă o plătește oricum și acum, indiferent de amenzi. Problema principală: plătim roviniete, plătim accize la carburanți etc. Dar drumuri bune tot nu avem! Autostrăzi tot nu facem! Și atunci, nu este și acesta tot un mod de a băga mâna în buzunarul nostru pentru a se acoperi ineficiența sistemului de stat care produce numai găuri în buget?”, întreabă, retoric, fostul consilier județean Vasile Mihăilescu.