Advertisement
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/12/9919C073-A889-4C1D-9032-ECDBE539F0C1-1024x683.jpeg)
Agenția Națională de Integritate a constatat starea de incompatibilitate, conflictul de interese de natură administrativă sau a sesizat organele de urmărire penală, în cazul a 26 aleși locali.
Printre aceștia se numără și Cătălin Petre Muraru, viceprimar al comunei Hârtiești, fost consilier local.
Conform ANI, acesta s-a aflat în stare de incompatibilitate în perioada 22 iunie 2016 – 8 octombrie 2020, întrucât a exercitat simultan cu funcția de consilier local și o funcție contractuală în cadrul aparatului de specialitate al primarului din Hârtiești, încălcând astfel prevederile art. 88, alin. (1), lit. c) din Legea nr. 161/2003.
Advertisement