![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/09/C5A0F78A-D6E0-4ED5-AF7E-A46BF2DF9182-1024x607.jpeg)
Un incendiu a izbucnit la acoperișul unei case de pe strada Lascăr Catargiu din municipiul Curtea de Arges. Au intervenit pompierii cu două autospeciale de stins incendii, o autoscară și un echipaj SMURD
Incendiul s-a manifestat la două proprietăți. La prima proprietate, de unde a plecat incendiul, flăcările au ars aproximativ 100 mp din acoperișul casei și circa 20 mp de acoperiș al unei anexe gospodărești. La a doua proprietate, care se afla lângă anexă, au ars aproximativ 60 mp din acoperișul casei.
La fața locului, paramedicii SMURD au asistat medical un bărbat de 75 de ani, care a suferit un atac de panică. Cauza probabilă de izbucnire a incendiului este de natură electrică, efectul termic al curentului electric produs la nivelul instalației electrice din anexă.