Advertisement
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/08/C8BB1B10-E00A-4770-8CFC-D3E095DEFFC7-1024x781.jpeg)
Un nou drum județean va fi modernizat – DJ 679: Păduroiu (DN 67B) – Lipia – Popești – Lunca Corbului – Pădureți – Ciești – Fâlfani – Cotmeana – Malu – Bârla – limita cu judeţul Olt, cu o lungime de 47,67 km.
Este primul proiect de infrastructură rutieră de interes județean finanțat prin POR 2021-2027. Banii alocați sunt destinaţi documentației tehnice.
Prin modernizarea DJ 679 se urmărește îmbunătățirea elementelor geometrice și a căii de rulare,care vor conduce la economisirea timpului și a carburanților, la reducerea costurilor de operare ale vehiculelor. Valoarea totală eligibilă a proiectului este de 3,25 milioane lei, din care 3,18 milioane lei este valoarea nerambursabilă.
Advertisement