În cursul zilei de 29 iulie, agenţi locali din cadrul Compartimentului Activități Comerciale al Poliției Locale Pitești au desfășurat o acțiune inopinată de control la agenți economici ce își desfășoară activitatea pe strada Traian Vuia din municipiu. Acțiunea a avut ca scop respectarea legalităţii privind ocuparea domeniului public, respectiv deținerea și respectarea acordurilor eliberate de Primăria Pitești.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/08/verificariLocala.jpg)
Cu această ocazie au fost verificați peste 20 agenți economici, fiind aplicate 15 amenzi în valoare de 7.500 lei, conform HCL nr.197/2017 modificată, pentru exercitarea activității de comerț pe domeniul public fără a deține acordul autorităților administrației publice locale.
De asemenea, în perioada 23 – 28 iulie au fost verificate peste 35 de unități de alimentație publică, trei dintre ele fiind sancţionate conform prevederilor OG nr. 99/2000 pentru că nu deţineau autorizație de funcționare eliberată de Primăria Municipiului Pitești privind desfășurarea activității înregistrată în grupele CAEN 561 – Restaurante, 563 – Baruri și alte activități de servire a băuturilor și 932 – Alte activități recreative și distractive. „Totodată, a fost aplicată măsura complementară de suspendare a activității până la intrare în legalitate şi acțiunile vor continua pe toată perioada următoare”, a transmis Bogdan Aristănțoiu, purtător de cuvânt al Poliției Locale Pitești.