Advertisement
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/06/9928984B-33CD-4183-819E-363567D746D1-1024x683.jpeg)
Ziua mondială a donatorului de sânge a fost marcată la 14 iunie. Aproximativ 50 de persoane trec,zilnic, pragul Centrul de Transfuzii Sanguine Pitești. Pentru donatorii de sânge, programul este de luni până vineri, între orele 8-13.
În Argeș, în primele cinci luni din acest an a fost recoltat sânge de la 5.110 donatori, faţă de 5.081 – în 2020, în aceeaşi perioadă.
În judeţ au fost amenajate două centre mobile de donare în unități militare din Curtea de Argeș și Pitești. O colectă mobilă de sânge va fi organizată, astăzi şi mâine, la Școala Militară de Maiștri Militari și Subofițeri a Forțelor Terestre „Basarab I”.
Advertisement