![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/05/A900E326-1CD3-465A-91CB-8D3FB410B0A8-1024x682.jpeg)
Anul trecut, Unitatea Administrativ Teritorială a județului Argeș, președintele Consiliului Județean și/sau Consiliul Județean Argeș s-au aflat pe rolul instanțelor de judecată în 114 de cauze.
Dintre acestea, se află în curs de soluționare următoarele dosare: 18 cauze în materie de contencios administrativ (anulare de acte emise de autorităţi publice); 19 cauze în materie de drept civil, unele vizând pretenții/despăgubiri, fond funciar, servitute, altele – fond funciar, suspendarea executării silite, contestație la executare silită, contestație la titlu executoriu, ordonanță de plată, validare poprire, litigii între profesioniști, dar şi: o cauză pe rolul Înaltei Curți de Casație și Justiție în materie de drept penal, pentru infracțiuni de corupție; două cauze pe rolul Tribunalui Specializat în materie de drept comercial, ce au ca obiect procedura insolvenței; cinci cauze în materie de dreptul muncii (drepturi salariale).
Numărul litigiilor aflate în curs de soluționare – 45. Litigii pierdute definitiv 24. Litigii câștigate definitiv – 45.