Advertisement
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/05/821691B8-3A44-4F77-ACDC-1CAEDDCF244A-1024x683.jpeg)
Ieri, 3 mai, s-a stins din viață profesorul universitar doctor Radu Gabriel Pârvu. Acesta lupta de aproape o lună cu o formă agresivă COVID-19, fiind internat la Spitalul Valea Iașului.
Radu Gabriel Pârvu activa în învățământul universitar de peste două decenii la Universitatea ”Constantin Brâncoveanu” din Pitești.
A fost scriitor, scenarist, traducător, profesor universitar de Comunicare și Filosofie. A scris, printre altele, cărți despre Dilthey, Noica și Cioran, a tradus opere fundamentale din Kant, Fichte, Schelling, Hegel, Schopenhauer, Liszt, Nietzsche, Scheler, Kafka, Jung, Ruppert etc.
Advertisement