![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/02/vasile-mihailescu-007-1024x773-1.jpg)
Vasile Mihăilescu, fost consilier județean, atrage atenția că 130 de ani ar dura semnarea contractelor pentru cele 13.500 de dosare admise pentru Măsura 2 – Granturi pentru capital de lucru destinat IMM-urilor – dacă se menține ritmul actual al ministrului Economiei, Claudiu Năsui. În ultima săptămână au fost semnate doar 2 (două) contracte și n-a mai fost procesată nicio solicitare nouă. „Și ca dezastrul să fie complet, cei care au trecut de furcile caudine ale admiterii/semnării contractului sunt sufocați de o birocrație aberantă; de exemplu, un restaurant trebuie să raporteze în sistem 200 de facturi a câte 50 de linii de cheltuieli pentru o lună. În privința Măsurii 3 – Granturi pentru investiții – e și mai grav. Peste 27.000 de firme au cheltuit timp și bani degeaba. Întreg procesul se reia de la zero după ce programul a fost suspendat în urma scandalului public al intervenției ministrului Năsui în sistem și al înscrierii masive preferențiale a mii de firme în ultima zi – aspecte cercetate de DNA. Este evident că Năsui este un experiment nefericit la cârma economiei românești”!”, afirmă Vasile Mihăilescu.
Un Comentariu
Aloe Vera
Corect … Nasui-i chiar mai bleau decat Cea/pacate nationale care aspira la „fonctia'” de „prezident” al tarii !