Juridiciariştii formaşiunii de investigaţii criminale din cadrul Poliţiei Ştefăneşti au continuat cercetările într-un dosar penal deschis pentru conducere fără permis şi sub influenţa alcoolului şi au reţinut un tânăr.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/03/masina-rasturnata.jpeg)
Este vorba despre Victor B., de 22 de ani, din Mărăcineni, despre care am relatat în ediţia de luni a ziarului, pe care l-au şi încarcerat în arestul poliţiei judeţene, urmând să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Piteşti cu propunerea de a fi disupsă o măsură pereventivă.
Vă reamintim că, jurul orei 1.30 a nopţii de 27 spre 28 februarie, poliţiştii din Ştefăneşti l-au depistat pe împricinat la scurt timp după ce acesta a fost implicat într-un accident rutier soldat doar cu pagube materiale. Verificat cu etilotestul, a rezultat că flăcăul era băut şi avea o concentraţie de 0,53 mg/l de alcool pur în aerul expirat. În plus, acesta nu deţine permis de conducere şi maşina nu-i aparţinea.
Din primele date rezultă că, sâmbătă seară, tânărul cu pricina se dusese la un prieten şi s-au cinstit cu mai multe pahare. Când au rămas fără băutură, oaspetele a plecat să cumpere ceva de băut luând maşina aparţinând mamei amicului său, un VW Golf, fără ştirea acesteia. În timp ce circula pe strada Sticlelor din Ştefăneşti, el a pierdut controlul volanului şi a ajuns cu autoturismul într-un canal de irigaţii plin cu apă. Dus la audieri, tânărul a recunoscut faptele şi rămâne de aflat ce decizie va lua procurorul de caz.