![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/02/B3D4F134-2F62-4488-9437-DEE7DE42439A-1024x683.jpeg)
Conform ultimului raport al Direcției de Statistică, evoluția fenomenelor demografice înregistrate în Argeș în noiembrie 2020 s-a caracterizat prin reducerea, faţă de luna anterioară, a natalităţii cu 118 persoane (-25,4%) și creșterea mortalităţii generale cu 357 persoane (+48,8%). Comparativ cu luna noiembrie 2019, numărul de născuți-vii înregistrați a fost mai mic cu 69 (-16,6%), numărul deceselor fiind mai mare cu 498 (+84,3%).
Sporul natural înregistrat anul trecut în noiembrie a fost negativ, numărul de născuți-vii fiind cu 743 mai mic față de numărul decedaților. Comparativ cu luna corespunzătoare din 2019, diferența dintre născuții-vii și decedați s-a amplificat cu 567.
În noiembrie 2020 a fost un singur caz de mortalitate infantilă, cu trei cazuri mai puține față de luna anterioară și cu unul mai puțin comparativ cu luna noiembrie 2019.