Advertisement
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2021/01/97C2EBFB-9EB9-4B3D-B505-31AA65280218-1024x683.jpeg)
Primărița Câmpulugului, Elena Lăsconi, vrea să îi solicite Ministerului Educației să lase la latitudinea autorității locale criteriile de acordare, în mediul școlar, a burselor de merit, cuantumul acestora și posibilitatea de cumulare a diferitelor tipuri de ajutoare financiare pentru elevi.
„Ce ne dorim în Câmpulung? 1. Acordarea burselor în baza unor criterii care să încurajeze învățarea. 2. Majorarea consistentă a acestora, astfel încât elevii să fie motivați să învețe mai bine. Dacă vom reuși modificarea ordinului, am putea să le oferim elevilor de nota zece din Câmpulung burse de o mie sau chiar două mii de lei”, a promis E. Lăsconi în mesajul postat pe facebook.
Advertisement