La ora patru a dimineţii de ieri, poliţiştii Secţiei Rurale Lunca Corbului au fost anunţaţi că, la Hârseşti, au luat foc mai multe imobile.
După ce flăcările au fost stinse, pompierii şi poliţiştii au stabilit că incendiul, care a distrus aproape în totalitate un fânar şi a afectat grav două case de locuit, fusese provocat cu intenţie. În scurt timp autorul faptei a fost identificat. El este Ilie D., de 56 de ani, pensionar, fost salariat la metroului din Bucureşti, unul dintre proprietarii gospodăriei.
Din verificări s-a constatat că între acesta şi sora sa exista o stare conflictuală privind dreptul de moştenire asupra casei părinteşti, în care bărbatul locuia efectiv, după decesul mamei lor în 2018.
De atunci şi până acum, împricinatul şi-a ameninţat în repetate rânduri sora că va pune foc locuinţei, ceea ce a şi făcut în cursul nopţii de 28 spre 29 decembrie.
Ieri, după administrare probatoriului, bărbatul a fost reţinut 24 de ore pe bază de ordonanţă şi încarcerat în arestul poliţiei argeşene pentru infracţiunea de distrugere prin incendiere. El urmează să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Costeşti cu propunerea de a fi dispusă o măsură preventivă şi riscă o pedeapsă de până la cinci ani de puşcărie.