Advertisement
![garda-medici](https://www.ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2016/09/garda-medici-300x200.jpg)
Măsura este inclusă în Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 43/2016, ce a adus modificări, în principal, la OUG nr. 57/2015 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016. Documentul a apărut în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 673 din 31 august şi a intrat în vigoare la data publicării.
Gărzile suplimentare ale medicilor vor fi plătite mai bine începând cu prima zi a lunii octombrie a acestui an. Mai precis, plata gărzilor suplimentare se va face în baza noilor salarii majorate de la 1 august, iar fondurile suplimentare vor fi asigurate, aţa cum a susţinut recent Ministerul Sănătăţii, printr-o administrare mai eficientă a resurselor actuale ale sistemului medical de stat.
În altă ordine de idei, tot de la 1 octombrie, personalul care lucrează în secţii şi compartimente de oncologie medicală, oncologie pediatrică, radioterapie şi hematologie oncologică va beneficia de acelaşi spor de condiţii deosebit de periculoase de care s-a bucurat în decembrie 2015 personalul din secţiile/compartimentele cu paturi de îngrijire paleative. De asemenea, personalul care lucrează în secţiile/compartimentele pentru arşi se va bucura de acelaşi spor de condiţii deosebit de periculoase primit în decembrie 2015 (la limita maximă) de personalul din secţiile/compartimentele cu paturi pentru bolnavi cu SIDA.
Mirela NEAGOE
Advertisement