Advertisement
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/09/DACE9383-E51E-47E6-97FE-31428176A1F3-1024x576.jpeg)
Azi, salvamontişti argeşeni aflaţi în tura de serviciu la Cota 2000
au intervenit în sprijinul colegilor din Sibiu, pentru a ajuta o turistă sibiancă, în vârstă de 54 de ani, rănită la genunchi în timp ce se afla în excursie pe munte.
Turista a fost preluată din zona de creastă masivului Moldoveanu cu un elicopter SMURD. Evaluată de echipa medicală, la prima vedere femeia ar fi alunecat, a căzut, s-a lovit cu genunchiul de o stâncă şi ar fi suferit o fractură de rotulă. Aceasta a fost transportată pe calea aerului la o unitate medicală pentru îngrijiri şi investigaţii de specialitate.
Advertisement