![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/08/santier-03-1-1024x768.jpg)
După aproape o săptămână de pauză, răgaz pe care am decis să îl oferim muncitorilor din Piața Primăriei, am decis să îi vizităm din nou astăzi, în jurul orei 10:00. În mijlocul perimetrului am putut observa ca s-a turnat recent o întinsă placă de ciment, semn că au terminat cu dărâmatul și încep în sfârșit să construiască. În ultimele zile, vremea a fost ideală pentru muncă, datorită soarelui care a stat în majoritatea timpului ascuns printre nori. Spre norocul nostru, partea de sus a panourilor metalice care încojoară șantierul, a fost înlăturată în anumite zone, putând astfel vedea cu ușurință tot ce se petrece acolo.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/08/santier-01-3-1024x768.jpg)
“Doi ani durează! Sa fiți siguri de asta!” ne-a spus un pensionar, sătul de lentoarea cu care se desfășoară lucrările. Totuși, zgomotul buldozerelor ne-a semnalat că pe șantier cineva punea osul la treabă. Progresele făcute în ultimele zile, pe care le-am putut observa astăzi, ne dau speranța că lucrurile vor merge din ce în ce mai bine.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/08/santier-02-1-1024x768.jpg)
Căldura fiind pe sfârșite, sperăm să se muncească în forță macar până la lăsarea frigului, când muncitorii vor găsi din nou pretexte pentru a-și justifica obișnuitele lor pauze… lungi şi dese.
Dragoş MATEESCU