![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/07/santier-6-1024x768.jpg)
Șantierul din fața Primăriei Pitești nu încetează încă să ne surprindă. Din păcate nu prin munca asiduă a meseriașilor, ci mai degrabă prin românismele pe care le întâlnim la tot pasul.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/07/santier-3-1024x768.jpg)
Vineri, ora 11. Vreme nu tocmai însorită, deci bună pentru lucru. În dreptul Teatrului Alexandru Davila, un panou metalic dintre cele plasate pentru a delimita șantierul, fusese înlăturat. Prin deschizătură am putut vedea nişte muncitori care stăteau de vorbă. Sunetul unei betoniere ne-a adus aminte, totuși, că acolo nu e terasă, ci un loc unde ar trebui să se muncească într-un ritm alert.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/07/santier-1-1024x768.jpg)
Cu privire la stadiul lucrărilor, ce să mai spunem. Sunt zone întregi în care nu s-a mişcat nimic, nici măcar vechile pavele să fie înlăturate. Sporadic, ici-colo, câte o rigolă sau o lucrare punctuală, la care se tot chinuie câte unu-doi lucrători.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/07/santier-12-1-1024x768.jpg)
“Nici măcar paznicul nu mai e harnic”…
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/07/santier-8-1024x768.jpg)
Remarcasem într-un articol anterior că cel mai harnic de pe şantier este paznicul. Ei, bine, acum nici măcar el nu era la post. “Poate e și el la toaletă, maică!”,remarcă o bătrână arătând spre cabina agentului de pază rămasă goală. Paznicul nostru, pe care l-am lăudat, într-un articol anterior, pentru vigilența sporită de care dădea dovadă (ferindu-se probabil de presa care tot monitorizează zona) se pare că era absent în post. Deși am așteptat un anumit interval de timp să se întoarcă, acesta nu a făcut-o. Probabil, începe să copieze și el modelul șantieriștilor, care obișnuiesc să lucreze pe principiul pauzelor lungi și dese.
Dragoş MATEESCU