![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/06/6F9FBAFB-2438-4E9B-AB52-3CBBF47ED584.jpeg)
Trei salariaţi din servicii diferite ale Direcţiei de Asistenţă Socială Piteşti au fost confirmaţi pozitiv cu virusul Sars-Cov-2.
A fost mai întâi o femeie. „M-a sunat miercurea trecută şi mi-a spus că se simte rău – ne-a declarat directorul Sorin Iancu. I-am zis să stea acasă. Apoi s-a testat şi a fost confirmată. A doua zi s-au mai testat încă doi. Şi ei s-au îmbolnăvit. Nu au venit la serviciu. Prin urmare, avem trei internaţi”.
În faţa acestei situaţii, care a generat şi o oarecare panică, directorul direcţiei a informat DSP şi a luat toate măsurile care se impun: dezinfectare a spaţiilor, termoscanarea salariaţilor etc. Evident, DSP va trebui să identifice, în urma anchetei epidemiologice, persoanele cu care cei trei bolnavi au intrat în contact.