În noiembrie 2019, la Mioveni a avut loc un eveniment în urma căruia un om a fost înjunghiat în gât şi a fost la un pas de a-şi pierde viaţa. Trimis în judecată, agresorul a fost condamnat în primă instanţă de Tribunalul Argeş la patru ani de puşcărie cu executare în regim privativ de libertate.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/03/CondamnatInjunghiere01.jpg)
Aşa cum am relatat la momentul respectiv, Teni O., de 66 de ani, mergea pe bulevardul Dacia din centrul oraşului şi întâmplarea a făcut să dea nas în nas, cum se zice, cu Silviu N., de 33 de ani, din aceeaşi localitate. Ambii erau băuţi şi pe fondul consumului de alcool între ei a izbucnit un conflict spontan, care adegenrat în acte de violenţă. În acest context sexagenarul a scos un cuţit din buzunar şi l-a lovit de mai multe ori pe celălalt bărbat. Victima a căzut la pământ şi văzând că sângera puternic, câţiva trecători au sunat la 112. Rănitul a fost preluat de o ambulanţă SMURD şi transportat la spital. Medicii au constatat că era înjunghiat în gât, în piept şi la faţă şi l-au supus unei intervenţii chirurgicale.
Între timp, un echipaj de poliţie care se afla în apropiere de locul faptei a reuşit să-l prindă rapid pe agresor. Suprinzător pentru oamenii legii a fost că, la audieri, acesta a declarat că ar fi avut un conflict mai vechi cu Silviu N. fiindcă nu s-ar fi înţeles la vânzarea unui cal şi că regretă că… nu l-a omorât.
Decizia instanţei de fond nu este definitivă şi poate fi contestată la Curtea de Apel Piteşti.
Un Comentariu
Anonim
4 ani pentru tentativă de omor???? Mult. Prea mult…..