Aşa cum v-am informat, un cetăţean din Topoloveni s-a dus la hala în care avea amenajat un coteţ unde îşi creştea patru purcei, dar spre surprinderea sa a găsit uşa spartă şi animalele dispăruseră. A sesizat Poliţia Topoloveni şi în câteva ore oamenii legii i-au depistat pe autori. Ei sunt Cristian Laurenţiu D., de 32 de ani şi Dorin Ionuţ I., de 34 de ani, ambii din oraşul de pe Valea Cârcinovului.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/02/HotiTopoloveni01-1024x768.jpg)
Când au ajuns acasă la Cristian Laurenţiu D., poliţiştii au constatat că purceii fuseseră sacrificaţi şi carnea deja era pusă în saci. Suspecţii au recunoscut fapta, iar carnea a fost înapoiată păgubitului. Unul dintre împricinaţi era cunoscut de anchetatori fiindcă, în trecut, a comis mai multe furturi de vite şi chiar a fost condamnat. După administrarea probatoriului, cei doi au fost reţinuţi pe bază pentru 24 de ore şi prezentaţi Parchetului de pe lângă Judecătoria Topoloveni cu propunere de luare a unei măsuri preventive.
Procurorul de caz a dispus eliberarea celor doi fără a fi luată vreo măsură, pe motiv că au recunoscut faptele şi prejudiciul a fost recuperat parţial.