Prefectul Emanuel Soare a confirmat cazul de coronavirus depistat la un român aflat pe un vas de croazieră din apele teritoriale ale Japoniei. Tot prefectul ne-a transmis că este la curent cu situaţia şi a precizat că persoana respectivă este din Argeş, subliniind că în momentul de faţă nu e cazul de o alertă, bărbatul fiind izolat într-un spital japonez specializat pentru asemenea situaţii.
„Nu va fi adus în țară până la încheierea acestei situații” – a spus Emanuel Soare.
Este posibil ca numărul compatrioţilor infectați cu acest virus să crească având în vedere că pe vasul respectiv, Diamond Princess, s-au aflat 17 cetățeni români (15 membri ai echipajului și doi pasageri).
Ministerul Afacerilor Externe transmite că Ambasada României în Japonia menține legătura și cu ceilalți cetățeni români aflați pe vas.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/02/diamond-princess-coronavirus.jpg)
Un Comentariu
Anonim
Un titlu care se vrea inteligent, dar este doar cinic (şi idiot) !