# Anul 2020 este… fetiță
Trei copii, două prințese și un prinț s-au născut în prima zi a Noului An la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Argeș. La Pitești, barza a venit abia pe la ora prânzului. Potrivit reprezentanţilor secției Neonatologie, prima naștere din anul 2020 a fost înregistrată la 1 ianuarie, mai exact la ora 11.50, când a venit pe lume o fetiță frumoasă și sănătoasă, având greutatea de 3,570 kg.
Câteva ceasuri mai târziu, adică la ora 17.20, a văzut întâia oară lumina zilei un alt bebeluș de sex feminin, cu greutatea de 2,690 kg. La aceeași Maternitate a venit pe lume odată cu anul cel nou și primul băiat, nașterea flăcăului cu greutatea de 2,550 kg fiind înregistrată la ora 20.10.
Despre pruncii născuți la 1 ianuarie, o bucurie unică de anul nou, se spune că sunt norocoși și au succes.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2019/02/bebelusi.jpg)
Natalitatea, în scădere
Și pentru că am vorbit de nașteri, să spunem că, potrivit ultimelor date furnizate de către Direcția Județeană de Statistică Argeș, există o reducere a natalităţii cu 14,1% (439 născuţi-vii înregistraţi în octombrie, față de 511 născuți-vii înregistrați în luna septembrie 2019) și creșterea mortalităţii generale cu 11,0% (617 persoane decedate față de 556 decese înregistrate în luna septembrie 2019).
Comparativ cu luna octombrie 2018 numărul de născuți-vii înregistrați a fost mai mare cu 4,8% (+20 născuți-vii), numărul deceselor diminuându-se cu 9,4% (-64 persoane decedate).
Spor negativ
Sporul natural înregistrat în luna octombrie 2019 a fost negativ, numărul de născuți-vii având un deficit de 178 persoane față de numărul decedaților. Comparativ cu luna corespunzătoare din anul precedent, diferența dintre numărul de născuți-vii și cel al decedaților s-a redus cu 84 persoane.
În luna octombrie 2019 au fost înregistrate 2 cazuri de mortalitatea infantilă, cu un caz mai puțin față de luna precedentă și cu 6 cazuri mai puțin comparativ cu luna octombrie 2018.