În satul Ciocănești, comuna Călinești, gospodăriile au fost prădate de vulpi, principalele victime fiind găinile lăsate nesupravegheate. Noaptea, animalele pătrund în curțile oamenilor producând pagube importante.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/07/gaini-768x1024.jpg)
“Le lăsăm libere prin curte. Nu avem timp să stăm după ele „
Fiind vară, păsările își fac veacul pe unde apucă, dormind de multe ori sub cerul liber. “Găina dacă stă doar în coteț nu face ou!” ne-a spus Viorel B., unul dintre zecile de păgubiți de pe urma jivinelor care, în ultimul timp, terorizează întreaga zonă.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/07/tarc-gaini-1024x768.jpg)
Aceeași situație o întâlnim și în Golești, unde păsările dispar peste noapte, spre disperarea crescătorilor.
“Le găsim cu capul mâncat! „ne-a spus Elena A., îngrozită fiind de leșurile decapitate pe care este nevoită să le strângă după fiecare atac al vulpilor.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/07/tarc-1024x768.jpg)
Problema pare a fi una destul de serioasă, animalele înmulțindu-se peste măsură, reprezentând un factor de risc ridicat pentru locuitorii zonelor afectate.
Dragoş MATEESCU